Spoken Word / News

Acimowin

Fridays, 9:00 am – 11:00 am
Hosted by Shayna Giles and guests

Indigenous-focused music and news

filed under

Adamant Eve

s, 5:30 pm – 6:00 pm

Feminist News Radio.

Alternative Radio

Saturdays, 11:00 am – 12:00 pm
Hosted by David Barsamian, various

Alternative Radio provides information, analyses and views that are frequently ignored or distorted in other media.

BBC World Service

Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturdays, 6:00 am – 7:00 am

International news, analysis and information.

Canadaland

Thursdays, 11:00 am – 12:00 pm
Hosted by Jesse Brown

A critical scrutiny of Canada's media

Comic Jenius

Thursdays, 12:00 am – 2:00 am
Hosted by Norm and sometimes Lars

Beneath, between & behind the scenes of comedy.

CounterSpin

Wednesdays, 5:30 pm – 6:00 pm
Hosted by Janine Jackson, Steve Rendall and Peter Hart

CounterSpin provides a critical examination of the major stories every week.

Democracy Now!

Mondays, 5:00 pm – 6:00 pm
Hosted by Amy Goodman and Juan González

A daily independent global news hour with Amy Goodman and Juan González.

Democracy Now!

Fridays, 11:00 am – 12:00 pm
Hosted by Amy Goodman and Juan González

A daily independent global news hour with Amy Goodman and Juan González.

ECAMP Podcast

Fridays, 6:00 pm – 7:00 pm
Hosted by Russell Cobb, Kendra Cowley, Gian Marco Visconti, Pat Hoonjan, Christina Hardie

Stories of the people, places, things, and moments that make Edmonton our city.

filed under

Friday 5PM News (Various)

Fridays, 5:00 pm – 6:00 pm

Tune in each Friday at 5PM for a wide selection of news programs! 

filed under

Gaywire

Thursdays, 6:00 pm – 7:00 pm
Hosted by Kaden Peaslee, Ash Halinda, Terrence Adams, Alex Schirru, João Victor Krieger, Bethany Godreau, and Shayna Giles

Queer and trans news and conversation

Generator [Presented By The Gateway]

Wednesdays, 11:00 am – 1:00 pm
Hosted by Meagan, Diana, & various

New sounds, new voices.

filed under ,

History X

Thursdays, 5:30 pm – 6:00 pm
Hosted by Russell Cobb and team

What they didn't teach you in school.

Moving Radio

s, 5:00 pm – 5:30 pm
Hosted by Christian Zyp

Local, Canadian, and independent cinema.

Nasze Radio Canada

Sundays, 6:00 pm – 8:00 pm
Hosted by Jacek Sobieraj, Joanna Ciapka-Sangster, Izabela Barry, Greg Pietraszewski

Polish news & music

filed under ,

SHOUT! For Libraries

s, 5:00 pm – 5:30 pm
Hosted by Students from the School of Library and Information Studies at the University of Alberta

News by librarians

filed under

Speak My Language 聽我說吧

Thursdays, 5:00 pm – 5:30 pm

A storytelling media arts project for and by low-income Chinese seniors about barriers in accessing healthcare

Talking Radical Radio

Wednesdays, 5:00 pm – 5:30 pm
Hosted by Scott Neigh

Voices from social movements in Canada

filed under

Terra Informa

Tuesdays, 5:00 pm – 5:30 pm
Hosted by The Terra Informa Team

Your source for environmental news.

That’s Food

Wednesdays, 4:00 pm – 4:30 pm
Hosted by Melania Antoszko, Katelin Karbonik, Ralph Garcia, Saveta Cartwright, Simran Pherwani, and Bobby Kainth. Featuring original music by Doug Hoyer and artwork by Maaike Lynn.

The backstory to food in Edmonton, one meal at a time.

filed under

The Gateway Presents…

s, 5:00 pm – 6:00 pm
Hosted by Various

University of Alberta Campus News

What’s the Tsismis?

s, 4:00 pm – 4:30 pm
Hosted by Cherie Island, Ryan Lacanilao, Mishma Mukith, Micah Leonida, Julia Juco, and Rajah Maggay. Featuring original music by Doug Hoyer and artwork by Maaike Lynn.

YEG Dignity Podcast

Tuesdays, 5:30 pm – 6:00 pm

Dignity During a Pandemic: No One Left Behind